Hamilelik Dönemlerinde Beslenme Danışmanlığı

Hamilelik dönemi bir kadın için, hayatının en özel, en güzel ve bir o kadar da endişeli geçen bir dönemdir. Bu süreçte yedikleriniz yalnızca sizin sağlığınızı etkilemez, aynı zamanda bebeğinizin kısa ve uzun süreli sağlığını da etkileyebilir. Gebelik döneminde olan kadınların bu süreçte hem enerji ihtiyacı, hem de vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır. Besleyici, dengeli ve çeşitli bir beslenme planı, gelişmekte olan bebeğinize verdiğiniz en büyük hediyelerden biri olacaktır.

Peki bu süreçte neler yapacağız?

Yapacağımız ilk görüşmede yaşınız, cinsiyetiniz, vücut kompozisyonunuz, sağlık durumunuz, son 6 ay içerisinde yapılmış kan bulgularınız, varsa kullandığınız ilaçlar, gebelik geçmişiniz, fiziksel aktivite düzeyiniz, varsa besin alerjisi, beslenme alışkanlıklarınız ve beslenme alışkanlıklarınızın psikolojinizle ilişkisi, sosyal hayatınız, mesleğiniz gibi birçok faktörü değerlendirip, bu süreçte kilo durumunuza göre gebelik boyunca kaç kilo almanız gerektiğini belirleyip sizi daha yakından tanıdıktan sonra tamamen size özel kişiselleştirilmiş beslenme programı hazırlayacağız.

Vücut analizi için TANİTA MC 780 cihazı kullanmaktayım. Cihaz ile yapacağımız ayrıntılı ölçüm sonrası yağ ve kas dokusu ağırlığınız, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeriniz, metabolizma yaşınız, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımlarınız, ödem, iç yağlanma gibi parametreleri değerlendirip yorumlayacağım. İlk görüşmeye 3 saatlik açlık ile gelmeniz vücut analizinin daha doğru değerlendirilebilmesi açısından önemlidir. Ölçüm sonrası tüm bu veriler doğrultusunda ulaşmak istediğiniz hedef kilonuzu birlikte belirleyecek ve sevdiğiniz/sevmediğiniz besinler, yaşam tarzınız, iş hayatınız gibi faktörler doğrultusunda tamamen size özgü bir beslenme programı oluşturacağız. Sizin de bu sürece daha kolay adapte olabilmeniz adına hazırladığımız beslenme programı uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalıdır. İlk görüşme yaklaşık 1 saat sürmekte, daha sonraki görüşmeler ise 30 dakika civarında sürmektedir.

Follow