Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Emzirme sırasındaki enerji ve besin ögeleri gereksinmesi gebelikte olduğundan daha fazladır. Emzirme döneminde enerji ve besin ögelerinin yeterli alınması, bebeğinizin büyüme ve gelişmesi açısından oldukça önemlidir ayrıca bebeğinizin yetişkinlik çağında gelişebilecek kronik hastalıklarının da önlenmesini sağlar.

Doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca bebek sadece anne sütüyle beslenmelidir ve bu dönemde bebek tüm besin gereksinimleri için anneye bağımlıdır. Emzirirken sağlıklı bir beslenme planı uygulamak önemlidir, çünkü yediğiniz her besin sütünüzün enerji, protein, besin ve vitamin içeriğini belirler yani salgıladığınız süt tükettiğiniz besinlerin bir ürünüdür.

Emziklilik döneminde süt üretimi için gerekli olan enerji iki kaynaktan sağlanır:
1. Gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji,
2. Besin gruplarından gelen enerji.

Emzirme döneminde amacımız; bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak ve kilo kazanımını desteklemek, anne sütünün kalitesini ve miktarını artırmak, en uygun emzirme süresini desteklemek, annenin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayarak sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmasını sağlamaktır.

Vücut analizi için TANİTA MC 780 cihazı kullanmaktayım. Cihaz ile yapacağımız ayrıntılı ölçüm sonrası yağ ve kas dokusu ağırlığınız, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeriniz, metabolizma yaşınız, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımlarınız, ödem, iç yağlanma gibi parametreleri değerlendirip yorumlayacağım. İlk görüşmeye 3 saatlik açlık ile gelmeniz vücut analizinin daha doğru değerlendirilebilmesi açısından önemlidir. Ölçüm sonrası tüm bu veriler doğrultusunda ulaşmak istediğiniz hedef kilonuzu birlikte belirleyecek ve sevdiğiniz/sevmediğiniz besinler, yaşam tarzınız, iş hayatınız gibi faktörler doğrultusunda tamamen size özgü bir beslenme programı oluşturacağız. Sizin de bu sürece daha kolay adapte olabilmeniz adına hazırladığımız beslenme programı uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalıdır. İlk görüşme yaklaşık 1 saat sürmekte, daha sonraki görüşmeler ise 30 dakika civarında sürmektedir.

Follow