Çocuklar ve Gençler İçin Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı

Çocukluk dönemi tüm davranışların şekillenmeye başladığı dönemdir. Çocuklar yeme alışkanlıklarını da bu dönemde kazanmaktadırlar ve bu dönemde kazandıkları alışkanlıkları ileri yaşlarda da devam ettirirler. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte fiziksel aktivite daha kısıtlı bir hal almıştır. Çocukluk çağındaki obezitenin artmasının en büyük sebeplerinden biri de alınan ve harcanan kalori arasında oluşan dengesizliktir.

Sağlıksız beslenme, çocukluk döneminde boy kısalığı (bodurluk), demir eksikliği, zayıflık, obezite, dikkat eksikliği, okulda başarısızlık, iştah problemleri, sindirim ve bağışıklık sorunlarının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Bu dönemde amacımız;
  Düşük kalorili bir beslenme programı oluşturmak değil, yeterli ve dengeli olacak şekilde çocukların günlük besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak, bu sayede büyüme ve gelişmeye destek olmaktır.

  Bu süreçteki diğer bir hedefimiz ise çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretmek ve onlara hayatları boyunca sürdürebilecekleri sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır.

Peki bu süreçte neler yapacağız?

Yapacağımız ilk görüşmede amacımız; yaş, cinsiyet, sağlık durumu, vücut analiz sonucu, son 6 ay içerisinde yapılmış olan kan bulguları, varsa kullandığı ilaçlar, fiziksel aktivite düzeyi, varsa besin alerjisi, beslenme alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıklarının psikolojik durum ile ilişkisi, sosyal hayat gibi birçok faktörü değerlendirip çocuğunuzu daha yakından tanıyabilmektir.

Vücut analizi için TANİTA MC 780 cihazı kullanmaktayım. Cihaz ile yapacağımız ayrıntılı ölçüm sonrası yağ ve kas dokusu ağırlığı, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımları, iç yağlanma ve persantil eğrisinde yaşa göre kilo ve boy gibi parametreleri değerlendirip yorumlayacağım. İlk görüşmeye 3 saatlik açlık ile gelinmesi vücut analizinin daha doğru değerlendirilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Ölçüm sonrası tüm bu veriler doğrultusunda çocuğunuzun boyuna ve yaşına göre olması gereken ideal kiloyu saptayacak ve çocuğunuzun sevdiği/sevmediği besinler, yaşam tarzı, okul/dersane/kurs programları gibi faktörler doğrultusunda tamamen çocuğunuza özgü bir beslenme programı oluşturacağız. Çocuğunuzun bu sürece daha kolay adapte olabilmesi adına hazırladığımız beslenme programı uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalıdır. İlk görüşmemiz yaklaşık 1 saat sürmekte, daha sonraki görüşmeler ise 30 dakika civarında sürmektedir.

Online randevu formu ile randevunuzu talep edebilirsiniz.
Sizi derhal arayacağız

Follow